SRC - VHF Radio

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
petrp
Site Admin
Příspěvky: 54
Registrován: sob led 06, 2024 4:03 pm

SRC - VHF Radio

#1 Příspěvek od petrp »

Přidám osobní zkušenost s absolvováním kurzu a zkoušek...

1 - Z důvodů osobních i jinak pochopitelných, jsem úmyslně z volby vyřadil české zkoušky. Jinou radiovou koncesi už mám skoro 40 let a neustálé obnovování a placení výpalného ČTÚ už mě fakt přestalo bavit a tak jsem si vybral RYA SRC. To ovšem předpokládá alespoň základní znalost angličtiny. Ale opravdu není třeba se toho bát.

2 - Objednání a zaplacení online kurzu na stránkách RYA je otázka několika minut. Poté dostanete přístup k výukovým lekcím, mnohé jsou interaktivní a butete k nim potřebovat k PC připojit mikrofon a sluchátka. Úplně stačí ta, která jsou pro hry. Kurz je opravdu velmi názorný a naučíte se vše potřebné.

3 - Po absolvování kurzu budete pokračovat (taky online) k předběžnému testu na webu. Máte 3 pokusy dosáhnout tolika bodů, aby vás systém připustil k ostrým zkouškám, které se už ovšem konají osobně. Vím, že u nás je dělá Katka Křelinová Staňková, ta ale byla mimo ČR a já měl časovou tíseň, tak mi doporučila se obrátit na NYS Škola jachtingu (vřele doporučuju, neobyčejně ochotní a pružní) a samosebou taky - díky moc Katko!

4 - Dnes jsem absolvoval v Senci zkoušku - dostanete písemný test a pak proběhne praktická zkouška s vysílačkou. Pokud vše proběhne OK, máte hotovo a už jen počkáte na certifikát.

Celá akce mi trvala necelý týden! Jedno dopoledne u PC absolvovat kurz, po obědě preexam a pak už jen s někým domluvit termín zkoušek. Na konci týdne jsem odjel na zkoušky a bylo hotovo. Samosebou se to neobešlo bez již zmíněné max. snahy všech mi pomoci, aby se to dalo tak rychle zvládnout. Ale když se chce...

PS: Nikoho tím nechcu odrazovat od českých zkoušek! Toto byla jen moje osobní volba, věřím tomu, že u českých kurzů a zkoušek bude taktéž mnoho příjemných lidí, kteří se budou maximálně snažit, aby vše dobře dopadlo.

Takže, nebojte se toho!

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 43
Registrován: pon led 08, 2024 3:42 pm
Bydliště: Lossiemouth

Re: SRC - VHF Radio

#2 Příspěvek od Lynx »

Koukám, že jsme zvolili stejný postup. Taky jsem se rozhodl pro odluku sebe od ČTU. Ze stejných důvodů. Před osmi až deseti lety (nechce se mi to hledat přesně) jsem absolvoval kurz a zkoušku. Taky jsem obojí dělal u NYS, ke které tenkrát Katka patřila.
Kurz byl velice kvalitní, velký důraz byl kladen na procvičování konkrétních možných situací, aby člověk věděl, co pak má říkat a dělat. Dalo mi to mnohem více, než všechny předchozí kurzy/školení atd. Metodika RYA a její správné použití jsou prostě výborné. Postupy jako mayday, pan pan, securité, mayday relay atd. si pamatuji dodnes.
Vítr? Vlny? To jsi chtěl, ne?

Uživatelský avatar
petrp
Site Admin
Příspěvky: 54
Registrován: sob led 06, 2024 4:03 pm

Re: SRC - VHF Radio

#3 Příspěvek od petrp »

Tak pro doplnění - od vykonání zkoušek (u nás nebo na Slovansku) po doručení certifikátu necelý měsíc, ale jen za předpokladu, že využijete RYA Fast Track (vydání + 5 dní na doručení). Jinak je nutno počítat s dobou doručení ca 21 dní od vydání certifikátu v UK...

Odpovědět